+90 (312) 443 00 09   info@impogroup.com

Anasayfa     Proje Yönetimi     ARAŞTIRMALAR     Yatırım Fizibiliteleri 14 Aralık 2016

Yatırım Fizibiliteleri

FİZİBİLİTE İLE DOĞRU PROJELER

Fizibilite; olabilirliği üzerinde çalıştığınız projeleri teknik, finansal ve ticari seviyelerde tanımlamanıza yarayan, şirketinizin yapmak istediği yatırımları desteklemek için kullanılan numerik bir proje seçim aracıdır.

Projeler doğası gereği belirsizliklerle doludur. Seçilecek projenin en doğru proje olması, kurumun kaynakları ve stratejik hedefleri açısından son derece önemlidir. Yanlış tercihler, kaynakların boşa gitmesi, motivasyon kaybı gibi son derece olumsuz sonuçlar doğurabilir. Proje sahibinin maliyet ve faydalar hakkında net olabilmesi, belirsizlikleri ve olumsuzlukları ortadan kaldırarak sağlıklı kararlar verebilmesi için fizibilite, önemli bir araçtır.

Fizibilite sayesinde; proje fikrinizin mantıklı ya da gereksiz olduğuna karar verebilir, karlı bir projenin nakit akışlarını değerlendirebilir, yapmayı planladığınız yatırımın geri dönüş süresini daha gerçekçi değerlendirebilirsiniz.

Kimler yararlanır;

  • İş Fikrini Hayata Geçirmek İsteyenler,
  • Yatırımını Doğru Yönlendirmek İsteyenler,
  • Kurumun Yatırım Programını Hazırlayanlar,
  • Yatırım Programında Yer Almak Üzere Proje Teklifi Verenler,
  • Projeleri Seçenler,
  • Fizibilite Hazırlama Ve Değerlendirme Konusunda Kendini Yetiştirmek İsteyenler

Günümüzde birçok yatırımcı ve yönetici çeşitli iş projeleri ile karşılaşmaktadır. Bazı projeler çok parlak gibi görünmekte bazıları ise değerlendirmeye bile girememektedir. Peki, bu elemeleri doğru ve gerçekçi yöntemlerle mi yapıyoruz? “Stratejik Proje Seçimi ve Fizibilite Eğitimi” bu temel sorunun cevabını sizlere buldurmaktadır.

Bu eğitimde, kurumun proje havuzundaki aday projelerin kurum strateji ve hedeflerine uygun olarak seçilip fizibilite analizi süreçleri anlatılacaktır. Eğitim süresince Pazar araştırması, teknik analiz ve finansal analiz konuları detaylı olarak incelenmekte, farklı sektörlerden örneklerle yöntemler pekiştirilmekte ve katılımcılara çeşitli örnekleri çözme olanağı sunulmaktadır.

Fizibilite çalışmaları yatırımcılara yol gösteren, yatırımları güvence altına alan bir çalışmadır.

Fizibilite yapılmadan başlanan bir proje karanlıkta yol bulmaya benzer.

Fizibiliteler aynı zamanda işletmelerin finansman ihtiyacı stratejisinin belirlenmesine yardımcı olur.

Fizibilite; doğru, sağlıklı ve gerçekçi verilerle hazırlanarak gerçeğe en yakın sonuçları vererek başarılı projeleri seçip, kötü olan projeleri hayata geçirmeden görmemizi sağlar.
Sosyal Medyada Paylaş